У Дніпропетровському національному історичному музеї імені Д. І. Яворницького стартувала незвичайна виставка, яку підготували разом Національний музей Революції Гідності (Київ) та Німецький архітектурний музей у Франкфурті. Вона покаже, як архітектура може допомагати мирним протестам у різних країнах та які форми, на кшталт барикад чи наметових містечок, виникають під час масових акцій громадян – в експозиції презентують моделі різних протестів світу в мініатюрі.
Основна ідея виставки – дослідити, як різні конструкції та просторова організація допомагали протестувальникам з ХІХ століття і до сучасності. Український формат виставки, розроблений Музеєм Майдану, покаже специфіку нашого найбільшого протесту.
Зокрема, відвідувачі побачать унікальні моделі з усього світу: від європейських протестів 1848 року і демонстрацій “Арабської весни” – до світлових проєкцій в Гонконзі 2019 року та барикад Революції Гідності (2013–2014) в Києві.
Організатори зазначають, що Революція Гідності стала одним із яскравих прикладів сучасного європейського протесту, адже звичайні мітингувальники, фактично, перетворилися на небайдужу спільноту, яка відстоювала свою свободу. Показуючи, як облаштовувалися наметові містечка на Майдані та споруджувалися барикади, експозиція допомагає краще зрозуміти досвід українців у протистоянні з владою.
“Революція Гідності набуває з часом нових рівнів усвідомлення масштабів та історичного значення, особливо в контексті російсько-української війни, коли мирні протести громадян проти свавілля влади перетворилися на збройний спротив воєнній агресії рф, а загальне тяжіння боротьби за свою свободу лише посилилося. Для нас важливо не лише зафіксувати Євромайдан як найпотужніший протест сучасної Європи, а й показати його самобутність і значущість у контексті інших протестів світу”, — каже Ігор Пошивайло, генеральний директор Музею Революції Гідності.
Виставку профінансував Федеральний культурний фонд Німеччини за підтримки Уповноваженого Федерального уряду з питань культури та медіа.
Де і коли відвідати:
Місце: Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького.
Тривалість: з 6 лютого до 23 травня 2025 року.
Графік роботи: щодня з 10:00 до 16:00, крім понеділка.
Виставка стане цікавою не лише тим, хто хоче глибше зрозуміти історію Майдану, але й дослідникам архітектури протесту в цілому. Вона допоможе побачити, наскільки творчим може бути прагнення до змін, і як у різних куточках світу – від України до Гонконгу – люди винаходять способи відстоювати свої права.