Сучасні амбулаторії, кваліфіковані сімейні лікарі, вища якість медичних послуг на місцях – це мінімум, який отримають жителі Дніпропетровщини після запровадження реформи. В обласній раді обговорювали нову стратегію роботи медичних закладів первинної допомоги.
Саме реалізація медичної реформи на місцях стала головною темою на фаховій майстерні в Дніпропетровській обласній раді „Секторальні реформи, як невід’ємна складова процесу децентралізації: медицина” в рамках Проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що реалізується Асоціацією міст України у партнерстві з Українською асоціацією районних та обласних рад.
Більше 13 мільйонів українців, які живуть у селах, потребують кращого доступу до якісних медичних послуг, тому першочергове завдання – створити мережу медзакладів, щоб людям не доводилося долати десятки кілометрів до найближчої амбулаторії.
У процесі дискусії детально обговорили усі нюанси медичної реформи і те, що повинні зробити медичні заклади, аби вчасно і ефективно почати свою роботу в нових умовах. Серед іншого установи первинної медичної допомоги повинні:
– реорганізуватися у некомерційне комунальне підприємство;
– забезпечити комп’ютеризацію (обрати МІС та підключитися до електронної системи охорони здоров’я, отримати електронні цифрові підписи для закладу та лікарів);
– привести матеріально-технічне забезпечення закладу;
– почати активне інформування та підписання з пацієнтами декларацій про вибір лікаря первинної допомоги.
Спроможна мережа надання первинної медичної допомоги передбачає, що навіть, якщо у населеному пункті не буде кабінету лікаря чи амбулаторії, то вони будуть розташовані таким чином, що лікар за необхідності зможе швидко приїхати до пацієнта. Саме для таких випадків передбачено, що лікарі матимуть службовий транспорт.
Не менш важливо, щоб медична допомога була не тільки доступною, а й якісною, і кваліфіковані лікарі хотіли працювати у селах.
«Майбутнє сільської медицини – це зовсім нова форма роботи, яка передбачатиме надання сімейними лікарями максимально якісних послуг населенню. І чим краще працюватиме такий лікар, тим більше отримуватиме грошей. Таким чином ми маємо двосторонню мотивацію – лікарі зацікавлені у підвищенні своєї кваліфікації, аби мати більше пацієнтів, і держава зацікавлена у заохоченні таких лікарів, аби мати високу якість лікування громадян», – зазначив голова Дніпропетровської обласної ради Гліб Пригунов.
Масштабна консультаційна робота проводиться всією областю. У Дніпропетровському Центрі розвитку місцевого самоврядування зібралися головні лікарі, їх заступники, голови громад. Координатор центру Олена Тертишна , Алла Толчинська, головний лікар Центру Здоров’я, Наталія Дениско, головний лікар КНП “Царичанського ЦПМСД” та тренерка програми “U-LEAD з Європою” та Олена Гладка, експерт з муніципальних послуг Дніпропетровського Центру розвитку місцевого саморвядування – учасники заходу спілкувалися щодо актуальних питань реформування закладів первинної медичної допомоги.